“Закрити потребу жителів у медичних послугах”: як на Донеччині розпочала свою роботу мобільна гінекологічна бригада

У червні 2023 року на Донеччині запрацювала мобільна гінекологічна бригада UNFPA. Вона їздить різними районами області та надає спеціалізовані медичні послуги. Окрім акушера-гінеколога, у бригаді є і фахівці терапевтичного профілю, які готові приймати жителів регіону з їхніми скаргами. Докладніше про це у матеріалі Східного Варіанта.

 

Робота бригади покращує доступ Донеччини до медичної допомоги, яка надається місцевим жителям, вимушеним переселенцям, людям з інвалідністю, а також тим, хто постраждав від гендерно зумовленого та сексуального насильства.

Повномасштабна війна, розвʼязана Росією, принесла чисельні руйнування для Донеччини. Більша частина області окупована, а сам ворог щоденно обстрілює цивільні обʼєкти, не зупиняючись перед людськими життями. Зокрема, і перед закладами охорони здоровʼя, де місцевим жителям надається медична допомога.

Станом на лютий 2023 року через російські обстріли на Донеччині було зруйновано 24 заклади охорони здоров’я, ще 61 заклад — сильно пошкоджено. Чого тільки вартує авіаудар по пологовому будинку Маріуполя, або по перинатальному центру Краматорська.

І все ж на Донеччині досі залишаються люди, попри обов’язкову евакуацію. Якщо до повномасштабного вторгнення в області проживало 1 млн 670 тис. людей, то станом на лютий 2023 року — приблизно 520 тис. людей. Тож понад пів мільйона українців потребують якісних медичних послуг.

Окрім руйнування, у регіоні значно зменшилася кількість лікарів. У віддалених населених пунктах стало майже неможливим отримати консультацію фахівця, не виїжджаючи за межі місця проживання. А якщо і вдається виїхати — то виникають вже логістичні труднощі. Частина доріг підірвана, мости розбомблені, доводиться їхати в об’їзд, що займає значно більше часу та коштів у людей, які й без того втратили можливість працювати та заробляти.

Тож на Донеччині питання надання медичних послуг під час повномасштабної війни стоїть дуже гостро.

«Нам дуже допомогла Покровська клінічна лікарня інтенсивного лікування під керівництвом Юрія Васильовича Бородіна. Він пішов нам на зустріч, підтримав цей проєкт і погодився, щоб його фахівці та фахівчині брали участь у роботі цих бригад. За це ми дуже вдячні», — каже Сергій Анатолійович.

Зараз у бригаді працює дев’ять лікарів та чотири медичні сестри. З них чотири лікарі акушер-гінекологи, двоє з Краматорського перинатального центру та ще двоє з Покровської клінічної лікарні інтенсивного лікування. Три лікарі в бригаді терапевтичного напряму — це лікар-кардіолог, лікар-гастроентеролог та лікар-терапевт-нефролог. У серпні до них приєдналися ще лікар-хірург та акушер-гінеколог, котрі можуть виконувати УЗД внутрішніх органів.

Лікар акушер-гінеколог мобільної гінекологічної бригади та керівник перинатального центру Покровська Іван Іванович Циганок під час прийому. Фото: Східний Варіант

Завдяки роботі мобільної гінекологічної бригади, жительки Донеччини можуть безоплатно пройти медичний огляд гінеколога, терапевта/кардіолога/гастроентеролога, зробити УЗД органів малого тазу, ЕКГ, отримати консультації з питань жіночого здоров’я, планування сім’ї, ВІЛ, гепатиту, інфекцій, що передаються статевим шляхом, контрацепції, а також отримати медичну та соціально-психологічну підтримку у випадках домашнього чи інших видів насильства. Варто зазначити, що усі спеціалісти, крім гінеколога, за потреби приймають не лише жінок, а й чоловіків.

Більш детальніше за посиланням https://v-variant.com.ua/article/mobilna-hinekolohichna-bryhada/